Jak ubrać niemowlaka latem?

Chociaż lato w Polsce nie należy do najbardziej upalnych, to całkiem inaczej reaguje na wysokie temperatury organizm dorosłego człowieka, a inaczej noworodka. O ile dorośli wiedzą, jak o siebie zadbać, o tyle nie zawsze wiedzą, jak ubrać swoją pociechę. Jakie ubranka sprawdzą się więc niemowlęciu w trakcie upałów?

dziewczynka na kocyku

Nie ilość, a jakość

Ubierając niemowlę latem, patrzmy na materiał. Kupując ubranka z tkaniny syntetycznej, narażamy malucha na przegrzanie lub poparzenie. Z kolei jeśli dziecko się spoci, to nawet najmniejszy podmuch wiatru może doprowadzić do przeziębienia. Należy pamiętać także, aby ubranko nie było zbyt ciasne, ponieważ może to przyczynić się do przegrzania, a w efekcie do powstania potówek czy odparzeń. Warto decydować się na rzeczy w jasnych barwach, ponieważ ciemne, nasycone kolory mocniej przyciągają promienie słoneczne. Dziecko może wtedy zapocić się, co będzie prowadziło do podrażnienia jego skóry.

Jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka, to wystarczy, że dziecko będzie miało założoną tylko jedną warstwę odzieży, np. body lub rampersy, czyli pajacyk z krótkimi rękawkami i nogawkami. Zawsze warto mieć ze sobą cienki kocyk lub pieluszkę, aby w razie ochłodzenia przykryć dziecko. Sprawdzi się także posiadanie dodatkowej „warstwy”, czyli ubranie z długim rękawem i nogawkami. Przy ubieraniu dziecka weźmy pod uwagę, że może zdarzyć się konieczność zmiany pieluszki. W takiej sytuacji dobrze jest, gdy dziecko ma ubranko, które można łatwo rozpiąć.

Jak ubrać dziecko w domu?

Gdy pozostajemy z dzieckiem w domu i mamy klimatyzację lub naturalny przewiew, ubierzmy dziecku jedną warstwę więcej, niż zakładamy na siebie. Jeśli jednak temperatura wewnątrz jest wysoka, sprawdzajmy, czy dziecko się nie poci. Jak to zrobić? Najbardziej wiarygodnym sposobem jest sprawdzanie karku – jeśli jest chłodny, zakładamy dodatkową warstwę lub przykrywamy niemowlę cienkim kocykiem, lub pieluszką. Jeśli natomiast kark jest spocony, oznacza to, że dziecku jest za ciepło i musimy zdjąć jedną warstwę ubrania. Jeśli kark jest po prostu ciepły, oznacza to, że maluszek czuje się komfortowo. Taką zasadą należy również kierować się, kiedy dziecko śpi.

Czapeczka – tak czy nie?

Jeszcze kilkanaście lat temu czapeczka była obowiązkowym elementem dziecięcej garderoby, niezależnie od pory roku czy pogody. Obecnie podejście mam jest inne. Czy jej zakładanie jest więc konieczne? Jeżeli temperatura nie jest uciążliwa, a dziecko jest chronione przez daszek gondoli lub parasolkę, to nakrycie głowy nie jest konieczne. Natomiast czapeczka bądź delikatna chustka jest niezbędna, gdy maluch jest wystawiany na działanie silnego słońca i nie ma dodatkowej ochrony. Z tego powodu zawsze warto mieć ją przy sobie. W przypadku wcześniaków nakrycie głowy zaleca się stosować nawet w chłodniejsze dni, ponieważ mają one kłopot z odpowiednią termoregulacją organizmu.

Kupując więc letnie ubranka dla swojego dziecka – pamiętaj o tych kluczowych zasadach: funkcjonalność; naturalna, przewiewna tkanina; odpowiedni rozmiar; jasne kolory. Nie zapomnijmy także o smarowaniu naszych pociech kremami z filtrem oraz o unikaniu wychodzenia w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej.