Jaka powinna być piżamka dla dziecka?

Piżama to element garderoby z którego korzystamy codziennie – tym częściej używany jest przez dzieci, które potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Kto ma pociechy, ten również wie, że w piżamie mogłyby one chodzić przez cały dzień, więc ten element garderoby musi zapewniać maksymalną wygodę. Żadne dziecko nie zaśnie, jeżeli jego piżama będzie niekomfortowa. Z tego wpisu dowiecie się, jakie są najważniejsze aspekty przy wyborze piżamek.

piżamka dla dziecka

Na co zwrócić uwagę, wybierając piżamy dla dzieci?

Dwoma najważniejszymi aspektami, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze piżamy dla dziecka, są: materiał oraz rozmiar. Odzież ta powinna być wykonana z hipoalergicznych surowców, które nie powodują podrażnień oraz nie wywołują niepożądanych reakcji alergicznych. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, więc wymaga szczególnego traktowania. Najlepsze jakościowo piżamy dziecięce wykonane są z naturalnych materiałów – idealnie sprawdzi się bawełna, która jest delikatna, wytrzymała, dobrze przepuszcza powietrze oraz zapobiega potliwości. Jeżeli chodzi o rozmiar, to powinien być on doskonale dobrany. Za mała piżama będzie niewygodna, za duża zaś może się zsuwać. Dziecko będzie mieć na sobie ubranko przez całą noc, dlatego ważne jest, aby było ono jak najbardziej komfortowe.

Idealna piżama cechuje się:

  • półokrągłym dekoltem delikatnie układającym się pod szyją;
  • brakiem bardzo obcisłych ściągaczy oraz elastyczną gumką w pasie, która sprawi, że piżamka dopasuje się do ciała;
  • płaskimi szwami oraz brakiem drażniących elementów.

Najlepiej postawić na piżamy bez żadnych dodatków, tzn. guzików, sznurków, wiązań, zamków, ponieważ mogą one powodować dyskomfort poprzez odciskanie się na skórze dziecka. Idealna piżamka to zatem taka, która jest pozbawiona wszelkich elementów mogących drażnić, uwierać oraz zakłócać sen.

Postaw na piżamę dwuczęściową

Kiedy dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, dwuczęściowe piżamy będą dla nich najbardziej komfortowe. Ich największą zaletą jest to, że składają się z koszulki oraz spodenek, co ułatwia korzystanie z toalety w nocy. Jest to znacznie trudniejsze w piżamkach typu pajacyk. Zestawy dwuczęściowe mogą mieć długie lub krótkie rękawki oraz nogawki, dzięki czemu dobrać piżamę na każdą porę roku. Posiadają również różne wykończenia: proste, zakończone obszyciem bądź posiadać elastyczne ściągacze. Drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ gumka zapobiega podwijaniu się piżamki, rolowaniu do łokci, kolan oraz odkrywaniu pleców. Dzieci nawet w nocy potrafią być ruchliwe, przez co mogą się odkryć. Dzięki ściągaczom piżamka pozostanie na swoim miejscu. Jeśli Twoje dziecko nie tylko śpi w piżamie, ale także spędza w niej wieczory, wybieraj komplety kolorowe lub wzorzyste. W barwną piżamkę na pewno będzie chętniej przebierało się do snu oraz miało radość z jej noszenia.

Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim najważniejszy jest komfort. Odpowiednio dobrana piżama zapewnia spokojny sen dziecka, który jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Im prostsze rozwiązania, tym lepiej, więc zamiast skupiać uwagę na zbędnych ozdobach oraz mieszanych materiałach, postaw na sprawdzone fasony oraz naturalne tkaniny.